Jsi průvodkyně, provozní, zajímá tě čínská medicína, aromaterapie, ajurvéda, jóga… a bylinky. Netříští se tolik směrů a přístupů ke zdraví těla i duše…nejdou proti sobě?

Já bych to spíš nazvala, že to je můj jin a jang. Průvodkyně, provozní a vůbec takový to moje organizování různých akcí to je můj jang. Zájem o tělo, přírodní kosmetiku, éterické oleje a bylinky, to je můj jin. Najít rovnováhu mezi oběma silami je dost výzva a je pravda, že léta u mě vítězila mužská jangová část a tu ženskou jsem vnímala velmi okrajově. Asi tak jak je nastavena dnešní společnost. Věkem, přemírou testosteronu, kterou jsem doma obklopena (2 synové a báječný manžel) a hlavně díky Jarusce Doyle se ve mně začala moje žena, můj jin, probouzet, ladit. Všechny moje profese a zájmy tím balancuji. S každým ze zmíněných směrům mám osobní zkušenosti, testuji na sobě a své rodině co mi nejlépe sedí a vyhovuje, nejsem zastánce jen jedné z metod, přijde mi fajn najít si pro sebe to, co mi dělá dobře, preferuji celostní pohled na tělo, ať už to nazýváme tradiční čínskou medicínou, ajurvédou, homeopatií nebo jinak. A samozřejmě nezavrhuji ani klasickou medicínu. A hlavně neztrácet selský rozum, to je pro mě asi nejdůležitější „systém“ všech „medicín“.

Vystudovala jsi Školu přírodních terapií v Českém Krumlově. Bylo to impulsivní rozhodnutí, nebo něco, o čem jsi přemýšlela už delší dobu?

Nejsem úplně spontánní člověk, mám ráda vše naplánováno a letní dovolenou mám zařízenou už v lednu. O bylinkové škole jsem přemýšlela už delší dobu. Jen jsem měla pocit, že se mi to časově nehodí, že se to nehodí do mého pracovního profilu a co tomu asi řekne okolí, když mě znají jako průvodkyni a organizátorku. A pak jsem si jednoho dne řekla, že to fakt chci dělat a je mi jedno, co tomu okolí řekne. Překvapila mě podpora mého muže, který byl hned pro a jen potřeboval znát termíny, kdy budu v Krumlově. A to byl další impuls, že to fakt chci. A moc jsem si to užila.

Co tě na bylinkách fascinuje?

Co vše jedna malá rostlinka dovede, jakou sílu v sobě ukrývá a hlavně kolik léčivého „plevele“ se nachází kolem nás.

Věřím, že v bylinkové škole jsi se dozvěděla neuvěřitelné množství zajímavých informací… ale je přece jen něco zásadního, co změnilo tvůj pohled na svět, nebo tvoje zvyklosti?

Informacemi bylo studium nabito a vše si dát do souvislostí a umět využít v běžném životě je běh na dlouho trať. Každopádně pomalými krůčky se snažím tu teorii v praxi převést. Začala jsem denně pít bylinkové čaje, ráda si míchám bylinkové směsi a asi nejzásadnější informace byla právě o tom plevelu, který se kolem nás nachází, jíst ho přímo z louky či lesa a vychutnávat si chuť jedlých květů…

Rady bylinkářek, žítkovských bohyní a šamanek tu jsou s námi už stovky let. Proč myslíš, že se k nim nyní navracíme?

Bylinkářství je tu sice s námi už mnoho let, ale zrovna u nás tyto tradice byly dlouhá léta potlačovány církví hony na čarodějnice či později komunistickým režimem jako něco nežádoucího a vybočujícího z „normálna“. Myslím, že se k bylinkářství nyní vracíme díky tomu, že naši společnost trápí přepracovanost lidí, stres, alergie a právě třeba byliny a vhodná strava umí tyto civilizační neduhy řešit a všichni, kteří mají s těmito alternativními styly léčení vlastní zkušenosti, vědí, že to funguje. Navíc se hodně zlepšila dostupnost různých materiálů. Samozřejmě jako všude jinde i zde existující podvodníci, proto je potřeba použít selský rozum.

Když se řekne „bylinky“, lidé si dnes představí spíše jen truhlíky zelených bylinek na balkoně, které využívají při přípravě jídla. A pak samozřejmě čaje… jak jinak můžeme bylinky použít/zpracovat ve svých domácích podmínkách?

Ano, to jsou klasické představy o použití bylin a je to určitě správně. Ono ochutit si jídlo čerstvou bazalkou či tyminánem udělá divy nejen s chutí pokrmu, ale i s naším tělem. Já jsem se dostala k bylinám hlavně v podobě macerátů – nakládání bylin do olejů, ve kterém se louhuje několik týdnů a pouští do oleje svém účinné látky – které využívám při míchání domácí kosmetiky, takže hlavně léčivé masti. Dále pak i k obkladům, koupelím, kloktání. Doma si lze udělat i tinkturu – naložení byliny či její části do alkoholu – a využít ji k vnitřnímu užívání.

V čem všem nám bylinky můžou pomoct?

Je toho hodně. Ať už od zmíněného ochucení pokrmu, kterému může dodat správný šmrnc, přes nastolení duševní pohody, léčení ekzému, alergií a určitě i jako podpůrná léčba u onkologických pacientů. Zvlášť u závažnějších diagnóz doporučuju poradit se s odborníkem.

Každý nemáme za domem lesy a louky. Kde si můžu kvalitní bylinky sehnat?

Jsem panelákové dítě z Prahy, které mělo obě babičky v Praze a do přírody jsem se dostala jen během letních prázdnin. Ale i ve městech jsou louky, zahrádky – velmi populární v současné době ty komunitní – dá se využít i balkón a klasické truhlíky. A s naší rozvinutou vlakovou a autobusovou sítí může i neřidič vyjet z města pár stanic a máte to, co hledáte. Jde jen o to se pořádně rozhlížet a hlavně chtít. A pro ty, co nechtějí nic trhat, ale byliny si užívat, se i v obchodech dají najít bylinky z kvalitních zdrojů.

Nemůžu si bylinkami nějak ublížit, např. když přesně nebudu vědět dávkování, nebo využiji na své trápení nesprávnou bylinku?

V některých starší receptech se setkáme s tím, že jsou byliny označovány jako drogy. V tomto smyslu znamená droga léčivo, ale v naší společnosti je droga vnímána jen jako něco špatného. Samozřejmě i bylinou si můžete udělat špatně, pokud přeženete dávkování. Pokud si myslíte, že když si uděláte silnější čaj, budete dřív vyléčení, tak to úplně nefunguje. Ve většině případů se vám bude spíš motat hlava, možná se ozve žaludek, ale jsou i byliny, kterými se dá předávkovat či dokonce způsobit smrt. Proto je třeba mít spolehlivý zdroj, který je ochotný vždy poradit, a nemusí to být jen bylinkář, může to být i kvalitní herbář. Informace na internetu berte prosím s rezervou. Taky některé byliny můžou ovlivňovat i působení léků jako třeba třezalka nebo lékořice – ta dělá dobře slinivce, nicméně při dlouhodobém užívání někomu s vysokým tlakem může spíše ublížit.

Kterou bylinku ty sama využíváš nejčastěji a proč?

Nejvíc asi využívám měsíček lékařský, protože si ráda vyrábím měsíčkový balzám, který využívám na drobné popáleniny, ekzémy, otoky a zároveň měsíček ráda dávám i do čajových směsí. Letos si dost frčím i v třezalce, v čajích působí jako sedativum, uklidňuje, v mastích zase je výborná na svalové bolesti, namáhavé klouby, léči jizvy. Já si letos v létě třezalkovo-měsíčkovým balzámem léčila zanícené oko a štípance od komárů u svých dětí. Objevila jsem úžasné vlastnosti vlaštovičníku, a když cítím, že na mě něco leze, sahám po lichořeřišnici.

Jakou bylinou si nejen teď v druhé vlně covidové naboostovat imunitu?

V prvé řadě si dovolím jedno klišé, které je ale pravda. Starejte se o svojí imunitu celoročně, hlavně střídmou zdravou stravou, aktivním odpočinkem a kvalitním spánkem. A když už boostovat imunitu, tak mám ráda echinaceu, hlívu ústřičnou, reishi, v zimě ještě užívám tekutý vitamín D. Když už cítím, že chce imunita ještě více poladit, piju hodně zázvorového čaje a užívám betaglukany, a když už je ouvej, lezu do postele, nechám si uvařit pořádný vývar, lípový čaj, inhaluji éterické oleje a spím. A více než kdy jindy teď platí ohleduplnost, takže když už cítíte, že vám není dobře, odpočívejte, je potřeba tělo poslouchat, práce opravdu počká. Zdraví ne.

Měla jsem tu možnost se zúčastnit Bylinkové jógy, semináře, který jste s Jaruskou Doyle nedávno uspořádaly… povídaly a praktikovaly jsme v elementu Země. Co nás čeká na dalším semináři, který bude 4. října?

Na příštím semináři se budeme bavit o elementu Kovu a s ním spojenými plícemi a tlustým střevem, co jim dělá dobře a naopak, co jim dobře nedělá. Určitě doporučím, jaké byliny a bylinné směsi mají tyto orgány rády. A Jaruska nás určitě pořádně rozdýchá, ať si plíce lebedí. Těším se na každého z účastníků online i na ty, kterým účast na online přenosu z časových důvodů nevyjde a využijí možnost zaslání záznamu.

Přihlaste se na online Bylinkovou jógu.