Dětská jóga dává dětem nosný pohybový základ do života. Nenásilnou a především hravou formou učí děti kooperaci s ostatními, zlepšuje dechovou kapacitu, především výdechový proud, což učí ztišení nervové soustavy a je to výborná příprava na stresově zátěžové situace.

Také zlepšuje soustředěnost, koordinaci, rozvíjí nesoutěživost, učí je senzitivitě především k sobě samotným a i ostatním. Lekce začínají přivítáním, artovým naladěním se na dané téma, které lekci provází, dechovým cvičením, popovídáním si a jednoduchým zpěvem několika manter, což naladí nejen na sebe, ale hlavně na učitele, skupinu a prostor, kde se dítě nachází. Poté rozhýbáním do všech stran světových hravou a veselou formou včetně zdravení sluníčka v několika variantách.

Příběh doprovází každou ásanu/pozici především tak, aby zaujal. Společně s dětmi tedy tvoříme příběh nejen ásanami celou lekci. Lekci zakončujeme krátkou meditací/relaxací, kde se fantazií a vonnou terapií necháme společně unášet na krásná/kouzelná místa, která v nás vzbuzují pocit bezpečí. To nejcennější je, aby pohyb děti bavil, nervat je do pozic, nenechat je napodobovat v dokonalosti pohyb podle vás, ale učit je hlavně oné uvolněnosti v pohybu, která přináší radost a především uvolněnost.

(…)

Článek vzešel z rozhovoru Jarušky Sedláčkové s Terezkou Lindauerovou, celý (včetně konkrétních ásan – v obrázkové i textové podobě) jej najdete:
~na žena.cz
~v aktuálním čísle časopisu Animáček pod názvem Jóga pro děti i maminky

dětská jóga

Zena Cz Hora

13620740 1749909955284078 5343709034409798484 N

~~~

~krásná jógová modelka Emmička
~photo by fotoraf.cz
~foceno u nás v GrainSpace