Hanko, co je Kundaliní jóga a v čem je odlišná od jiných druhů jógy?

Kundaliní józe se také říká jóga vědomí. Vychází ze stejného základu jako ostatní typy jógy, je však dost odlišná. Silně ovlivňuje a stimuluje nervový a hormonální systém. Cviky vycházejí z ásan, které známe z hatha jógy, ale jsou často daleko více propojené s dechem a většinou i s dynamickým pohybem. Cvičením pracujeme se svojí energií, jde nám o uvolnění a rozproudění energie, kterou již někde uvnitř svého těla máme, ale ona tam někde spí a my ji neumíme používat.

Kurz je včetně meditace a relaxace s gongem. Jsou dlouhé meditace a gong pro Kundaliní jógu typické nebo je to spíše specifikum vašich lekcí?

Meditace je nedílná součást praxe Kundaliní jógy. Cvičení samo někdy vypadá, jako by to byla meditace v pohybu. Vlastně se fyzickým cvičením tělo připravuje na meditaci, která je vyvrcholením celé praxe. Meditací je celá řada, ale nejoblíbenější jsou meditace s mantrami. Myslím, že to je asi největší odlišnost od ostatních druhů jógy – součástí Kundaliní jógy je práce se zvukem a mantrami. Gong se v Kundaliní józe používá hlavně při relaxaci. Součástí Kundaliní jógy se gong stal na začátku 70. let jako nástroj léčení nervové soustavy na drogách závislých hippies, kteří se stávali studenty Kundaliní jógy a postupně s drogami přestali. Zvuk a především vibrace gongu nás přivádějí do velmi hluboké relaxace, dokáží naši mysl osvobodit od nekonečného proudu myšlenek, stimulují hormonální systém, aby fungoval na nejlepší možné úrovni.

Jak jste se sama ke Kundaliní józe dostala a v čem oslovuje právě vás?

Na svou první lekci Kundaliní jógy jsem přišla náhodou. V té době jsem zkoušela různé druhy jógy, chodila jsem na lekce s různými lektory, docela dlouho jsem chodila i k Jarušce Sedláčkové, nejdřív na jógovou terapii, pak i třeba na její vyhlášené nožičkové semináře. Takže takto jsem šla zkusit i Kundaliní jógu, bylo to v neděli dopoledne a pamatuji si, že jsme tam byly jen dvě ženy a lektorka. Bylo to dost jiné než ostatní jóga, ale když jsem šla domů, cítila jsem se skvěle, plná energie, v dobré náladě a šťastná. Postupně jsem přestala na jinou jógu chodit, pak jsem ke dvěma lekcím týdně přidala i cvičení doma a už asi nebylo úniku. Asi po dvou letech jsem začala jezdit na různé semináře a kurzy. Nejprve jsem neměla v úmyslu stát se učitelkou, chtěla jsem jen proniknout do větší hloubky, ale postupně mi bylo čím dál tím jasnější, že chci Kundalini jógu učit.

Může s Kundaliní jógou začít i úplný jógový začátečník, nebo je spíše pro pokročilejší jogíny?

Kundaliní jóga je určitě vhodná i pro úplné začátečníky, kteří jógu ještě vůbec nedělali. Největší výhodou Kundaliní jógy je to, že její účinky začneme pociťovat vlastně okamžitě, hned po první lekci. Pamatuju si to sama na sobě, jak skvěle a plná energie jsem se cítila já. Slyšela jsem pěkné přirovnání různých typů jógy k nejrůznějším typům loděk a plavidel, které se plaví po řece života, všechny směřují ke stejnému cíli, ale mají různou výbavu a prostředky. V tom přirovnání byla Kundaliní jóga motorovým člun s vysoce výkonným rychlým motorem, zatímco třeba hatha jógu přirovnali k pramici, se kterou musíme usilovně veslovat.

Jaký je průběh lekce Kundaliní jógy?

Lekce Kundaliní jógy má pevně danou strukturu, začínáme naladěním se dvěma mantrami, potom cvičíme sestavu zvanou krija, která je pevně daná, učitel si pouze vybere z několika set, možná tisíců krijí tu vhodnou pro daný den, období a skupinu, se kterou cvičí. Sestavy jsou zaměřené například na určité části těla – třeba na posílení ledvin, trávicího systému nebo protažení spodních zad. Některé jsou pak zaměřeny více duchovně – například na nalezení naší vnitřní síly nebo spojení s Nekonečnem, nebo třeba na posílení vitality či prosperity. Každá sestava ale stimuluje nervový a hormonální systém a aktivuje všechny čakry. Potom následuje hluboká relaxace a na závěr lekce je meditace.

Pocítím účinky Kundaliní jógy hned po pár lekcích, nebo je to spíše práce na delší dobu?

Účinky Kundaliní jógy pocítíte okamžitě. Alespoň to tvrdí naprostá většina jogínek a jogínů, kteří tuto jógu praktikují. Můžu to potvrdit i já, pamatuju si to i nyní po skoro 7 letech, jak mi bylo skvěle. Ale jedna věc je cítit se dobře, odpočatě a plný energie. Avšak dosáhnout nějaké větší trvalé změny trvá delší dobu a vyžaduje pravidelnou praxi. Pokud nám připadá, že naděje na šťastný a spokojený život neustále podkopávají různé vnější okolnosti, které nemáme pod kontrolou, chtěli bychom být laskavější a velkorysejší, ale naše srdce je otupělé kvůli potížím a strachům, jež nám život staví do cesty, tak Kundaliní jóga je dobrým receptem, jak se z takového začarovaného kruhu dostat. Jógová a meditační praxe nás učí, jak ovládnout svou mysl a přestat se snažit o nemožné – o ovládnutí svého okolního prostředí. Místo toho se zkusme naučit ovládnout způsob, jak to vše prožíváme ve své mysli. Výsledkem, který se postupně dostavuje, je celkové zklidnění. Emoce, které neustále zažíváme, se stanou naším přítelem a zdrojem informací o nás samých. Najednou zjistíme, že šťastný život prožíváme právě teď.

Možná podvědomě vnímám Kundaliní jógu jako typ jógy spíše pro ženy. Je to mýtus nebo tomu tak opravdu je?

Je pravda, že na Kundaliní jógu nyní více chodí ženy, i když v poslední době mám pocit, že mužů přeci jen přibývá. V Indii však byla tato jóga výhradě mužskou záležitostí a byla praktikována v uzavřených skupinách, ne pro veřejnost. Na Západ přivedl Kundaliní jógu Yogi Bhajan koncem 60. let a brzo se rychle rozšířila nejprve v USA a poté do celého světa. Takže Kundaliní jóga je určitě vhodná i pro muže. Přijďte na mou lekci v GrainSpace vyzkoušet si Kundaliní jógu a zažít vlastní zkušenost. Pak se sami rozhodněte, jestli chcete pokračovat. Yogi Bhajan řekl: Kundaliní jóga je jako Slunce – slouží všem bez jakékoli diskriminace.

 

~ Kundaliní jóga a meditace, relaxace s gongem ~ Hana Ong Kar ~ lekce každou neděli 17:30 – 19:00