Jak dlouho už se aromaterapii věnuješ? Jaké bylo tvoje první setkání?

Abych byla upřímná, žádná osudová přitažlivost ani láska na první pohled se v mém případě nekonala. S éterickými silicemi značky doTerra mě počátkem roku 2013 seznámila paní, která do České republiky dováží barevné lahvičky, pomandery a kvintesence Aura-Soma a ty ve svém základu obsahují mimo jiné éterické oleje. V té době jsem s Aura-Somou již nějakou dobu pracovala a vůně mi vždy byly blízké. Když nám nadšeně vyprávěla o svých vynikajících zkušenostech s olejíčky této prvotřídní terapeutické kvality, žádnou zvláštní odezvu to ve mně nevyvolávalo. Jsem od přírody poměrně nevěřící Tomáš a za svůj život jsem už vyzkoušela tolik údajných všeléků, že jsem si říkala, to určitě, tyhle všeléky, to fakt miluju… Zvědavost mi ale nedala a začala jsem postupně navštěvovat všechny přednášky, které se o těchto olejích pořádaly. Během nich jsme si vždycky mohli vyzkoušet (namazat, ovonět a ochutnat) všechny oleje, o nichž se povídalo a tady se začalo rodit mé velké nadšení, které postupně přešlo ve vášeň. Zažívala jsem olejíčky ve všech možných podobách, chodila jsem v té době i na přednášky/prezentace o olejích jiných značek, abych si navnímala a ujasnila, co a jak na mě působí, co mi nejlépe ladí a funguje. A opravdu, doTerra (v překladu znamená Dary Země) pro mě zůstává i dnes číslem jedna.

Co pro tebe aromaterapie znamená nyní? Přenášíš tak svou práci do osobního života?

Ano, určitě přenáším a jsem za to moc ráda. Před lety, když byly naše děti malé, jsme žili několik let v Asii, konkrétně ve Vietnamu. Bylo zrovna období epidemií ptačí chřipky a já jsem si zažila hodně strachu, když byly nemocné. Byli jsme odkázáni jen na antibiotika, antivirotika a na místního lékaře. Neznali jsme v té době žádné jiné prostředky, které bychom mohli sami použít. Co bych byla tehdy dala za přírodní alternativu, třeba ve formě aromaterapie… Dnes je naše domácnost vybavena všemi olejíčky, které doTerra vyrábí a používáme je celá rodina k naprosté spokojenosti nás všech.

Přesvědčily tě esenciální oleje o tom, že opravdu mohou léčit fyzické a psychické trable a nemoci?

Vnímám je tak, že dokáží aktivovat samoléčebné mechanismy našeho těla a vlastně mu jakoby pomoci zharmonizovat se natolik, že se začne uzdravovat samo. Dokáží toho opravdu hodně, zažila jsem s nimi řadu úspěchů, téměř zázraků, přesto bych je nepasovala do role všeléků. Ve hře je vždy vícero faktorů – náš životní styl, strava, zatížení a ve většině případů spíše přetížení stresem. A záleží především na naší dobré vůli věnovat se sami sobě, na naší každodenní péči, kterou tak často věnujeme raději druhým lidem. Zkuste věnovat pozornost již vůči jemným signálům, které nám tělo i duše vysílá. Nebývá také jednoduché pustit se do řešení témat, která někdy ze strachu necháváme raději bez povšimnutí. Zanedbání se tak kumuluje většinou delší dobu a pak bychom chtěli zázraky ideálně ihned, nejpozději do druhého dne.

Že třeba levandule je dobrá na spánek nebo na štípnutí hmyzem je docela známé, ale mohou esenciální oleje pomocí s naším osobním rozvojem a být taky psychoterapeutické?

Z mého pohledu je jedinečnost olejů doTerra mimo jiné právě v této oblasti. Za prvé je vnímám jako takovou zkratku k meditaci, k vnitřnímu ztišení se a spojení se sami se sebou. V momentu, kdy nadechujeme vůni, je to od přírody zařízeno tak, že naše plná pozornost je soustředěna na daný čichový vjem a olejíčky doTerra mají takové vibrace, že s námi hned začínají pracovat na mnoha úrovních a téměř každý to po namazání cítí. Začínáme ihned vnímat pulzující teplo v různých částech našeho těla. Citliví jedinci toto cítí i na energetických centrech (čakrách). Můžeme si začít uvědomovat různá zablokovaná místa nebo třeba emoce či vzpomínky spojené s danou vůní. Olejíčky dokáží přes čichovou paměť aktivovat dávno zapomenuté prožitky a doslova „vytáhnout“ z našeho podvědomí na denní světlo naše dlouho potlačované city a pocity. Je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Zda vstupujeme do tohoto procesu vědomě, třeba ve spolupráci s nějakým terapeutem a jsme připraveni pustit se do „úklidu“, nebo se zalekneme a zase všechno rychle zameteme zpátky pod kobereček. Pro toho, kdo je připravený, mají oleje až nezastupitelný význam. Díky čichové paměti a aktivaci centra vzpomínek se můžeme dostat k našim vnitřním záležitostem, které jsou jinými metodami téměř nedosažitelné nebo se k nim těžko propracováváme delší dobu. Tady pro mě osobně spočívá největší kouzlo a pole působnosti této formy celostní aromaterapie.

Jak bych měla s esenciálními oleji správně pracovat v denním životě? Musím mít načteno, na co je který olej dobrý, kam ho mám nanášet a jak často, nebo můžu oleje používat víceméně intuitivně?

Domnívám se, že je velice důležité osvojit si základní zásady bezpečného používání esenciálních olejů, aby nedošlo třeba k popálení kůže. To se může stát například aplikací tzv. horkých neředěných olejů. Je nutné znát oleje, které se nesmí používat například při epilepsii, v těhotenství, při kojení, u malých dětí, u některých psychických onemocnění… Intuici považuji také za velice důležitou, ale vždy ve spojení se zdravým selským rozumem a při respektování zásad bezpečného používání éterických olejů.

Jak si mám správně vybrat olej? Mám spíše vybírat to, co mi voní, nebo spíše nevoní? A jak si mám správně vybrat značku oleje? Bude mít každý olej ty správné účinky?

Líbí se mi zásada, která říká: Co mi voní, to mě v danou chvíli léčí. Takže dávám přednost používání olejů, které jsou mi příjemné. Znamená to pro mě, že mi můj nos, čich a intuice vybrali něco, na co jsem připravená (to znamená i téma, které je v oleji obsažené). Vždy pečlivě sleduji a vnímám, kdy už na ten daný olej tzv. nemám náladu a kdy mě zavolá zase vůně jiná 😊 Většinou to bývá tak, že přes vůně, které jsou nám příjemné, se za nějakou dobu pročicháme i k těm původně méně příjemným nebo nepřijatelným a je to opravdu pozvolna a přirozeně. Mistři aromaterapeuti někdy mohou vytvořit klientovi na míru směs, která je laděná do voňavých tónů jemu příjemných a pod nimi je schována třeba jedna malá kapka vůně, která zastupuje téma, které se klient společně a aromaterapeutem rozhodl řešit. Tato samostatná vůně je pro něj momentálně příliš silná nebo mu nevoní vůbec, ale v takto namíchané směsi se vůně schová a ve vyvážené kompozici dokáže jemně pracovat tak, jak je v danou chvíli potřeba.

A co klasické voňavé svíčky z obchodu, vosk do aromalampy? Je to také aromaterapie?

Já se přiznám, že vonné svíčky ani vosky do aromalampy nepoužívám, čich se mi po několikaletém používání olejů doTerra natolik zbystřil a zjemnil, že je prostě nesnesu. Po poměrně krátké době, někdy již po pouhém přivonění k nezapálené svíčce, mě začne škrábat v krku, kýchám a rozbolí mě hlava… Cítím z nich umělé syntetické látky, a to mi nedělá dobře. Je možné, že na trhu již jsou svíčky v bio kvalitě, já jsem na ně zatím ještě nenarazila a dávám i pro provonění prostoru přednost difuzéru, který čisté éterické oleje po místnosti rozprostírá pomocí ionizace s využitím chladné vodní páry.

Jak je to s kombinováním olejů a klasických parfémů? Je to vhodné? Neruší to účinky olejů?

Vnímám to podobně jako s těmi vonnými svíčkami. Sama jsem milovnicí vůní obecně, tedy i parfémů, ale bohužel i opravdu luxusní značky parfémů jsou ve většině případů opět syntetického původu a se starobylým uměním parfemářství to má jen pramálo společného. Od kamarádek a klientek, které začaly používat doTerru, vím, že po nějaké době jim přestávají klasické voňavky, kolínské a parfémy vonět – přímo je na sobě nemohou snést. Buď si začínají míchat voňavé směsi z olejíčků samy nebo používají místo parfému jen éterické oleje naředěné v nějakém olejovém základu (například v kokosovém nebo mandlovém oleji). Synteticky vyrobené parfémy bohužel obsahují chemické látky, které nepříznivě ovlivňují naši centrální nervovou soustavu a naši hormonální rovnováhu a jsou tak dalšími stresory, které nás zbytečně vyvádějí z rovnováhy. Myslím, že je to téma, které již teď řada lidí intuitivně vnímá a řeší a hledá přírodní alternativu, stejně jako u bio potravin nebo u kosmetiky.

Dá se díky olejům posílit imunita? A pak, když už mě ta chřipka skolí, můžu se vyléčit jen pomocí olejů?

Ano, existuje celá řada olejíčků, které se dají využít k podpoře imunity a oleje mohou významně pomoci i při počátečních příznacích nachlazení nebo ke zmírnění již probíhajícího onemocnění. Kladla bych zde důraz na prevenci i na včasné rozpoznání prvotních příznaků, tady jsou olejíčky opravdu nejefektivnější a leckdy se onemocnění ani plně nerozvine nebo má mnohem jemnější průběh. Éterické silice totiž dokáží bránit bacilům v jejich rozmnožování.

A teď…jak začít? Dejme tomu, že nyní s podzimem mám málo energie a chtěla bych preventivně posílit imunitu…co bys mi doporučila?

Pro mě je olejem první volby směs On Guard, kterou na podzim nosím neustále u sebe a i v případě, že někdo začne prskat a kýchat v MHD, mám ji po ruce, kápnu si jí do dlaně a chvíli nadechuji. Vím, že tak mohu posílit svou imunitu a zamezit právě třeba virům, které by se jinak již začaly v mých dýchacích cestách množit, aby postupně napadly můj imunitní systém. Pro lepší náladu v sychravých podzimních dnech doporučuji určitě všechny citrusové oleje, které působí proti splínu a psychickému vyčerpání. A pak, určitě bych tě pozvala do GrainSpace na některé olejové setkání, aby sis olejíčky sama ovoněla a vyzkoušela a udělala na ně vlastní názor. Osobní zkušenost a nacítění je totiž nad veškeré povídání a teoretizování 😊

Máte zájem o individuální konzultaci s Luckou? Více se dozvíte zde.