Jóga s kolem – wheelem – na první pohled vypadá až akrobaticky. Mohou si něj troufnout i začátečníci?

To možná na první pohled tak vypadá. Ale je to skvělá pomůcka, která je vhodná i pro úplné začátečníky, kteří nemají s jógou ani wheeelem žádné zkušenosti. A cvičit se s ním dá všelijak a opravdu nemusí jít o nic fyzicky náročného, nebo dokonce akrobatického.

Co tedy mohu na běžné hodině wheel yogy očekávat?

Především trošku jinou lekci než je běžná jóga. S wheelem se dostaneme do ásan jinak a mnohdy hlouběji než tradičních pozic. Na lekci však postupuji plynule, nejprve rozpohybujeme malé i velké klouby, zahřejeme se pozdravem slunci s wheelem a pak se zpravidla zaměříme na určitou ásanu, které předchází přípravné cviky. Nechybí rotace, záklony a to nejlepší – což je imobilizace zad a hrudníku na wheelu. Nic lepšího na uvolnění zad neznám. A nikdy neopomenu bonbonek na závěr každé lekce – relaxaci.

Co je specifické právě na tvých hodinách wheel yogy?

Věřím, že je to moje zapálení, možná až vášeň do práce s wheelem a víra v jeho efektivitu. Ale to by museli potvrdit moji klienti  I když je wheel něco specifického, přesto se snažím neuhnout ze všech jógových principů a základů, co by měla každá jógová lekce obsahovat.

Praktikují se tedy s wheelem klasické jógové ásany, které známe z tradičních lekcí, nebo je to úplně něco nového?

Praktikujeme převážně klasické ásany, které z lekcí znáte, ale k jejich provedení, hlubšímu prožitku, stabilitě, podpoře, protažení i posílení používáme wheel. Je zajímavé, že s pomoc wheelu se do některých pozic dostaneme snadnější a hlouběji. Navíc s oporou na wheelu může být prožitek zajímavější.

Když wheel využijeme naplno, položíme nebo postavíme se na něj celou svou vahou, je tu nebezpečí, že může prasknout?

Ten náš ve studiu určitě ne. Je od firmy, která vyrábí další jógové pomůcky a má tzv. certifikát zátěže. To je velmi důležité. V každém případě je dobré koupit si pro domácí praxi wheel se zátěží 300 – 400 kg. Rozhodně nikdo nestojí o to, aby pod ním kolečko prasklo a zranilo nás.

Jak se dá wheel využít v relaxaci nebo meditaci?

Nádherně. Například meditační pozice v sedě Vadžrasana (sed na patách) je pro mnoho lidí nepříjemná až bolestivá a s wheelm pod sedacími kostmi se jim krásně sedí a mohou se tak soustředit na svou meditaci nebo relaxaci, ne na to, kde je co bolí a kde co na těle zavazí. Je také velmi příjemné si v pozici Sukhásana (zkřížený sed) podepřít záda v oblasti beder. Pro hlubší relaxaci a meditaci bychom měli být v pozici, která nám je příjemná a několik minut v ní setrvat v klidu. V tom nám wheel dokáže krásně pomoct.

Co tě zlákalo vyzkoušet wheel yogu a z jakého důvodu se jí nyní pravidelně věnuješ a učíš ji?

Fascinují mě kola, kruhy, jejich propojení a obrazce, které obyčejné kolo může vytvořit. Wheel mě zaujal před 15 lety v USA, kde jsem se s ním setkala úplně poprvé. Pak jsem na něj u nás dlouho nenarazila, až před pár lety u Jany Najbrtové a cítila jsem, že s wheel jógou se potřebuji seznámit víc. Nejvíc mě zaujalo provedení některých ásan, např. pozice v záklonech, které se s wheelem dělají skoro samy.

Kterou ásanu máš s wheelem nejradši?

Rozhodně pozici Viparita karaní (pozice poloviční svíčky), která s oporou wheelu pod kostí křížovou vytvoří nádhernou oporu a krásně se v ní odpočívá. Ze silových pozic je to určitě pozice Phalakasana (pozice prkna) a její varianty. Musím uznat, že to velká výzva a síla. S wheelem si každý najde svou oblíbenou pozici a má se na co těšit. A to ať už je příznivce silovějších pozic, nebo spíše relaxačních.

 

Vyzkoušejte u nás wheel yogu s Markétou:

Pravidelné pondělí lekce jsou každé pondělí 17:30 – 18:30 – více zde.

Víkendový adventní seminář Wheel Yoga Brunch v neděli 15. 12. 10:00 – 13:00 – více zde.

Kde pořídit wheel?

Wheely máme samozřejmě k dispozici u nás ve studii. Wheely jsme pořídili u slovenského e-shopu Flexity. Pokud uvažujete o vlastním wheelu, nebo jiných jógových pomůckách, mohutně doporučujeme, jejich zákaznický servis je jedna radost!